,
?
 
حاضنات مؤهلات يقدن برنامج استمرارية العلاج الطبيعي 

  - -   (02/04/2015 10:06:40)

 

מבוא

במדינת ישראל חיים כיום כ – 32,000 אנשים עם מגבלה שכלית התפתחותית, שיעורם באוכלוסייה הינו 4.5 אנשים לכל אלף נפשות והסברה היא כי שיעורם האמתי גבוהה יותר מזה הידוע לנו.

האגודה האמריקאית למגבלה שכלית (AMERICAN ASSOCIATION OF MENTAL RETARDATION) מגדירה מגבלה שכלית כליקוי המתרחש לפני גיל 18, ומאופיין במגבלות משמעותיות בתפקוד השכלי וגם בהתנהגות המסתגלת כפי שהיא באה לידי ביטוי במיומנויות הנדרשות להסתגלות.

הגדרתם כאנשים עם מגבלה שכלית מעידה על קיומה של פגיעה מרכזית (מוחית) ותפקודית משמעותית, ועל כן הם מוגדרים כבעלי צרכים מיוחדים אשר נזקקים לתמיכה וטיפול ממושך.

אנשים אלו והתמודדותם עם מציאות חיים כה ייחודית, מהווה נושא מחקרי בקרב הפיזיותרפיסטים, אשר שאלתם המרכזית בוחנת את משמעות המשכיות הטיפול והשפעתו על איכות החיים.

תיאור המסגרת

בלב הקדוש חיים כיום כ – 60 דיירים עם מוגבלות שכלית קשה ועמוקה, המקבלים טיפולי פיזיותרפיה נשימתית מנואלית והתפתחותית. הטיפול ניתן במסגרת בית הספר ובמסגרת המעון.

ילדים ומתבגרים מתחת לגיל 21 נמצאים במסגרת בית הספר לחינוך מיוחד. מכאן שהם מקבלים מענה טיפולי של צוות הפיזיותרפיה 6 ימים בשבוע, בהתאם להערכה ותכנית אישית מותאמת.

מזה כשנתיים מתקיימת בימי שישי בין השעות 10:00-13:00 שתי קבוצות טיפוליות לבוגרים מעל גיל 21. קבוצות אלה מהוות המשך לטיפול הבסיסי, בין אם זה טיפול נשימתי מנואלי שיקומי או התפתחותי לפי הצורך.

 

פירוט תוכנית ההתערבות:

כל קבוצה של 7 בוגרים נמצאת באחריותה של מטפלת וותיקה ומוסמכת, המודעת למצבו של כל בוגר ובוגר ומלווה אותם בשעות הבוקר לאורך כל ימות השבוע. הדרכת וליווי המטפלות מהווה חלק בלתי נפרד מתכנית הטיפול וההתערבות בקבוצות אלה.

ההדרכה מתייחסת לאלמנטים ארגונומיים, אתיים, וטיפוליים לשיפור המיומנויות המקצועיות והעלאת רמת המודעות, על מנת לשפר את דרכי התמודדותן עם האתגרים היומיים, ואפשר הגברה של איכות חיי הבוגרים למרות מצבם הפיזי והבריאותי המורכב.

הטיפול הניתן על ידי הפיזיותרפיסט, כולל שימוש בטכניקות מנואליות שונות, בנוסף לשימוש במכשירי העמדה וניידות למיניהם, במיוחד בשל הידרדרות מצבם הפיזי והבריאותי לאורך השנים.

 

תיאור הקבוצות:

אחראיות הקבוצות גברת עבוד גוהיינה וגברת חאווחה סמירה, הן מטפלות מוסמכות ותיקות, בעלות ניסיון רב וקיבלו הדרכה מתמדת מצוות הפיזיותרפיה בתחום אנשים עם לקויות מורכבות.

יש לציין שהטיפול בפיזיותרפיה נערך רק פעם בשבוע למשך שלוש שעות. שאר ימות השבוע ושעות היום הבוגרים נמצאים בהמשך טיפול תחת אחריותן של המטפלות הנ"ל, מבחינת טיפול סניטרי, שינויי תנוחות, הושבה נכונה, העברה וניידות, תקינות אביזרי עזר וכו.

קבוצה א:

1.      ק. ד.

ד. סובל מתסמונת בעלת אופי פרוגרסיבי כרוני, דבר הדורש תוכנית טיפול שמרני ועקבי שכולל טיפול מנואלי דרך הפעלה פסיבית לכל המפרקים בתנוחות השונות, שינוי תנוחות עם דגש על הורדת לחץ מעל עצם העכוז (מקום בעל סיכון גבוהה להתפתחות פצע לחץ) וכמובן שילוב טיפול נשימתי יומי.

2.      ג. ס.

עקב דיפורמציה קשה במצב שריר-שלד, ס. מקבל טיפול מנואלי נגד הידרדרות העקמת מסוג " קיפוסקוליוזיס "  הגורמת לשרשרת של הפרעות, עם דגש על שינוי תנוחות מותאם לאורך כל השבוע.

3.      ז. ח.

מגבלה שכלית התפתחותי, חוסר יכולת נשיאת משקל ועוד מספר אבחנות שתרמו לעיוות השלד וקיצור שרירים אצל ח., דבר המצריך שילובה בתוכנית שבועית עקבית הכוללת העמדה במיטת TILT  לצורך עצירה או האטת הדרדרות העקמת ומניעת המשך התעבות וקיצור גיד-שריר, בנוסף לאלמנטים חיוביים לשמירה וקידום מצבה.

4.      ק. מ.

הפרעה מבנית נפוצה המחייבת טיפול עקבי ומותאם, שילוב שני סוגים של עקמות - קיפוסקוליוזיס, ועיוות שריר-גיד המתבטא בקיצור קבוצת שרירים פליקסורית, מקבלים מענה טיפולי על ידי שימוש במכשור חדשני כמו ה -  EASYSTAND , עמידון המאפשר למ. לעבור ממצב ישיבה למצב עמידה תוך כדי נשיאת משקל, ומתיחת שרירים מקוצרים יחד עם שבירת תבנית פתולוגית למרווח זמן הנע בין 30 דקות עד 40 דקות.

קבוצה ב:

1.      מ. א.

חוסר יכולת נשיאת משקל, עקמת, עיוות כפות רגליים, קיצור פליקסורי, שכיבה וישיבה ממושכים מקבלים מענה טיפולי על ידי העמדתו של א. במיטת TILT , התורמת לשיפור בכל המישורים בנוסף לשיפור בתגובה האורטוסטית במיוחד בקרב אוכלוסייה זו, הזוכה לפחות תזוזה במשך חייהם עקב פגיעה מרכזית ומגבלה רב תחומית.

2.      ע. ר.

יכולת נשיאת משקל חלקית, עיוות כפות רגליים, הגבלת גפיים חד צדית עקב שיתוק, שליטת ראש ירודה, שליטת גוו ירודה, מקבלת מענה טיפולי דרך הליכון מיוחד המצויד בכיסא, ומאפשר לרחל חווית חופש וניידות ועידוד שימוש בגב והשגת מה שנקרה upright position ,שימוש בגפה התחתונה הלא משותקת לצורך ניידות במרחב.

3.      מ. ו.

טונוס שרירים בסיסי ספסטי, קיצורי גיד-שריר, תבנית פליקסורית, עקמת, חוסר נשיאת משקל, שורה של לקויות רב תחומיות, וועד מקבלת מענה טיפולי על ידי טיפול פסיבי ומנואלי, העמדה בעמידון מסוג easy stand, המאפשר חוויית נשיאת משקל חלקית עידוד upright position ומתיחת קבוצת שרירים פליקסורית בגפיים תחתונות.

4.      א. א.

שיתוק מוחין המלווה בליקוי תנועתי לא רצוני, טונוס שרירים מוגבר, קיצור גיד-שריר, עקמת, תבנית פליקסורית, תמונה של לקויות די מורכבות, הדורשות מענה טיפולי שכולל טיפול פסיבי, מתיחות שרירים עם שילוב תנוחות המונעות הדרדרות באורך השריר, וטיפול למניעת הדרדרות העקמת.

5.      ל. ס.

שיתוק מוחין המלווה בליקוי תנועתי לא רצוני, טונוס שרירים מוגבר מאוד, קיצור גיד שריר, עקמת, תבנית פליקסורת קשה, עוד תמונה מורכבת של לקויות הדורשת טיפול עקבי אינטנסיבי הכולל הפעלה פסיבית, מנואלית, תונוחות מותאמות ומתיחות שרירים.

לסיכום:

בתום שנתיים של קיום הקבוצות הטיפוליות הנ"ל, ניכרת התקדמות משביעה רצון מבחינת מצבם הפיזי של המטופלים, ומבחינת מיומנות צוות המטפלות טשיתוף הפעולה עם צוות הפיזיותרפיה. בכלל, ההתנסות בקבוצות תומכת בקידום המודל של הכשרת צוות המטפלות לתכניות של המשך טיפול פיזיותרפי או אחר.

 

מאת: אדריס עלי (פיזיותרפיסט); גוהינה עבוד (מטפלת מוסמכת).

 

Powered By : Dynamika